Част 3
Има един факт от реалността, който всички ние трябва да осъзнаем и той е, успехът е напълно зависим от увереността. Има и още един факт, който подлежи на приемане – жените като цяло са лишени от това ключово необходимо качество за успех – увереност. Не е чудно тогава, че въпреки постигнатият значителен прогрес през десетилетията на 19 и 20век в правата на жените да учат, гласуват и работят, успехът все още се изплъзва. Защо се случва така?
Аз съм Анета Савова и вие сте с практически уроци в делнични вторници. Днес посвещаваме деня на последната част от поредицата Успехът на жените и най-вече на най-важната му съставка – мисълта на всяка от нас, че е достатъчно добра в това, което прави.
“Не съм достатъчно добра” – Аз ли съм това?
Жените имаме огромен проблем с убеждението: “Не съм достатъчно добра”. Това убеждение е провалило толкова много съдби и е създало толкова много тъга , колкото никой друг световен катаклизъм не би могъл. И това е така, защото докосва много дълбока част от женската същност – способността ни да се изявяваме, да създаваме и да творим. В света на работещите момичета, това е ежедневие. Колкото по-корпоративно изразена е заобикалящата ни среда – толкова по силно се чува това гласче на “не е достатъчно, постарай се още”.
Има три причини за това да чуваме и изпитваме подобно съмнение.
- Биологична обусловеност;
- Възпитание;
- Социални.
1). Както съм казвала и друг път – ние жените сме различни от мъжете. Мозъкът ни обаче не е толкова различен от този на мъжете. Погледнат на ЯМР разликите между мъжки и женски мозък трудно могат да се видят. И все пак, има няколко различия, които се оказват доста определящи в поведението ни като човешки индивиди. Тази част от мозъка, която отговаря за разпознаване на страха и обработване на негативни емоции и ситуации при жените се активира много повече и по-често отколкото при мъжете. Прекият резултат от това е, че жените са много по-склонни да не могат да се освободят от негативни емоции свързаи с дадена ситуация и да продължават да я преработват в себе си непрестанно. Влиянието на хормоните също е от значение. При жените количеството естроген е повече отколкото при мъжете и това определя женствеността ни. Но естрогенът отговаря също така за социалните умения и способността да наблюдаваме и долавяме много финни нюанси. Тестостеронът от своя страна отговаря за агресивността и способността да се поемат рискове. Е, жените по-трудно проявяваме и двете. Как работи мозъкът на човека и каква е алхимията, която му влия е тема, която е доста динамична и подлежи на постоянни научни разработки все повече от тях обаче сочат, че дейността на мозъка се влияе от заобикалящата ни среда.
2). Ключов фактор, който ни оформя обаче е не толкова полът ни, а възпитанието, което получаваме от раждането си. Родителите и училището предопределят как се чувства детето само със себе си. И нека бъдем честни – и двете страни имат сериозни заслуги да създадат неуверени и съмняващи се жени. Основният стереотип, който се налага от десетилетия е, че момичетата отрастват с очакването да са обичани, харесвани, одобрени от най-важните им авторитети – мама и татко и много бързо се ориентират, че това се случва, когато са послушни, прилежни, чисти, когато са получили добри оценки в училище, когато са били кротки и мирни, не са създавали проблеми. По-късно в училището това изискване се затвърждава и е доказано че момичетата отиват в училище много по-социално пригодни, послушни, способни да се справят със средата си, с изискванията, да се нагаждат и да спазват правилата. При момчетата фокусът се премества от самото начало и въпреки че всеки родител иска мирно и умно дете, ако едно момче не се справя достатъчно добре, в повечето случаи се отдава на това, че е момче и те „дръпват“ по-късно. В училище пък момчетата от малки търпят критика, наказания, боричкат се, стремят се да докажат правотата си и дори когато ги обиждат, успешно се защитават, защото послушанието не е качество изисквано от тях така стриктно както в момичетата. “Синът ми пак се сби, но той умее да отстоява себе си”, “Синът ми има слаба оценка на диктовката, но те момчетата са по-бавни, по-мудни, това е нормално”, “Пак ме викна директорката на сина ми, не слушал в час, все говори”. Много по-рядко се наблюдава това поведение в момичетата.
Ще ви дам един пример, със себе си. Когато бях на 12 години имаше едно момче на 10, което ме тормозеше в училище – биеше ме! Когато накрая си признах у дома, получих сериозен упрек и скарване, че съм предизвикала въпросния ученик. Ето ви още един пример – наскоро една приятелка ми каза, че са я викнали в училището на сина й, защото се е сбил. И тя е убедена, че сина й е бил предизвикан, защото другото момче се е държало по определен начин. Дори родителите му се извинили за постъпката на сина им. И двата случая нямат за цел да изяснят фактите, а да покажат как работи традиционният модел на възпитание у дома и в училище на поколението жени, които сега сме в нашата най-активна възраст.
3). Излизайки от училище и университета благодарение на горните причини, момичетата излизат наистина с много знания, много начетеност и много отлични оценки и… напълно неподготвени да участват в живота си да не говорим да го създават. Образът и качествата на “добро момиче”, каквито сме повечето жени, са идеални за училище, но напълно неадекватни за живота и бизнеса. В резултат на това имаме днешната ситуация – крайна нужда от качествени кадри и много жени във фирмите, даже на места повече от мъжете, но на ниво до средното. Защо? Защото жените имат уникалните качества – организираност, прилежност, ефективност, умни са, приятни са, благонадеждни са. И това са много добри качества, но не и за топ-мениджмънт, не и за лидерство.
Тук идва мястото на тайната на днешните Делнични вторници – Увереността е единственото и най-важно качество, от което имаме нужда, за да успеем и да стигнем далеч в осъществяване на мечтите си.
Останете с Практически уроци в Делнични вторници с мен, Анета Савова, за да разберете другата тайна, която ще ви изпълни с ентусиазъм и организация. Очаквайте следващия вторник продължение на третата последна част от поредицата Успехът на жените.
Ако харесвате днешната тема, споделете я с някой, който е важен за вас и считате, че ще му е полезна.
Продължавайте напред всеки ден и се борете за мечтите си, защото дължите на себе си най-доброто от себе си!
Единствената пречка пред успеха за една жена
Част 3 – продължение
Здравейте,
Вие сте с Практически уроци в Делнични вторници и днес допълваме темата за Пречките пред успеха на жените и как да се справим с тях.
В предходния пост бяха лошите новини. Тук са само хубавите.
Добрата новина е, че увереността се създава. Ако не сте я отработили като дете, сега е идеалното време да го направите, защото можете да контролирате реакциите и емоциите си за обстоятелствата, които ви заобикалят.
Най-напред спомнете си успех е това, което е важно за вас. То е строго индивидуално и няма общо със същото за другите хора. И все пак жените се чувстват успешни в професионален план, когато това, което правят им носи удоволствие, изкарват добри пари и всекидневно се учат на нови неща, които ги мотивират да продължават напред. В този смисъл предлагам кратка карта на създаване на основи за успех, както го желаем. Без тях трудно ще можем да се придвижим напред към осъществяване на конкретни цели.
Състезанието – като деца момичетата не са научени да се състезават. Те са научени да се „кооперират“ с другарчетата си. И това и правят като пораснат. Момичета, тук има два изхода. Ако сте част от корпоративния свят и представата ви за успех е свързана с него, наложително е да се състезавате. Излезте на терена и приемете, че това е просто игра. Ако обаче представата ви за успех е различна и няма много общо със стереотипа на успяла жена в офис-джунглата, ще ви кажа, че тя дава много повече възможности. Най-напред – никакво състезаване с другите! Какво облекчение, нали? Ако вие сте добра, създавате нещо, което се търси и създавате стойност с това, което вършите и продавате, този с който се състезавате е себе си от вчера. Истината е, че съзнанието за състезаване и борба в „джунглата“ са създадени от масовото мнение образи. В действителност е въпрос на желание, страст, подход, ентусиазъм и познаване на пазара. А това не го учим в училище…
Действие – един от най-големите проблеми за нас жените е предприемане на действие. Разбира се, изцяло е свързано с „не съм достатъчно добра“, което води до отлагане и оправдания. Повечето от нас няма да вдигнат ръка ако не са убедени 100% в отговора, няма да се обадят на конферентния разговор, за да не изглеждат напористи, или да се изложат ако сбъркат от страх да изглеждат глупави, повечето жени, няма да поискат повишение защото смятат че не са достатъчно добри, защото е криза, защото е по добре да не се набиват на очи. Познато ли ви е?
А истината е, че както е със спортуването, ако не започнеш да действаш, няма да се почувстваш уверена, че можеш да се справиш. Поговорката „Който го е страх от мечки, не ходи в гората“ е тотално грешна и измислена както казах и по горе в патриархалния ред, съществуващ от десетилетия. Който го е страх от мечки, отива в гората и се сприятелява с тях, а тези, които не ни харесват ги оставяме да си ръмжат.
Перфекционизъм – най-големият вредител на увереността. Дами, няма полза от това да сме перфектни. За тези, които вярват в корпоративната стълбица – ако сте перфектни само вдигате сами летвата си и убеждавате взимащите решение, че сте незаменима там където сте. За жените-предприемачи – перфектно написания бизнес план няма да ви доближи до клиентите ви, но познаването на вкусовете им и общуването с тях – със сигурност. Спрете да отлагате и да изпипвате. Просто скачайте!
Любов към себе си – тя е толкова глобална и основоположна, че е изначална….като словото☺ Самоувереността е продукт на нашето отношение сами към себе си, на разговора към себе си и филма в главите ни, на визията ни за нас като жени. Със сигурност не може да се изчерпи с един пост какво означава любов към себе си, но ето няколко неща, които да направите си, за да си дадете любов и тя да подхрани увереността ви:
- никога повече не се сравнявайте с друг освен със себе си от вчера;
- никога повече не се обвинявайте и не си говорене неласкаво – както и да сте постъпили какъвто и да е резултатът и особено ако не е какъвто очаквате – “Добре се справих, утре – още по-добре!”;
- давайте си почивка винаги, когато сте изморени и не чакайте да я „заслужите“, тя ви се пада по право. В тази връзка – никога не ходете болна на работа! Силно разпространен синдром на грешно разбрана “отдаденост на работата”;
- събирайте се само с хора, които са позитивни, приятни и подкрепящи. Всичката останала плява – Out!;
- Създайте граници около себе си – това, което е комфортно за вас е в границите, останалото е извън тях и бъдете безкомпромисна с него. Вие решавате кога и в какво отношение ще ги разширите;
- Уважавайте се – не допускайте лоши хора, лоши вести, лоша храна, лоши мисли, лоша енергия и бедност около себе си.
Това е финалът на поредицата Успехът на жените. Ако имате опит с някое от ограниченията, които са ви спирали да бъдете най-успешната и удивителна жена или сте преодолели тези токсични убеждения, ще се радвам да споделите вашата рецепта. Споделете я в постове по-долу.
Продължавайте напред всеки ден и се борете за мечтите си, защото дължите на себе си най-доброто от себе си!
Аз съм Анета Савова и ще се видим следващия вторник в Практически уроци в делнични Вторници.