Защо парите бягат от нас: 4 грешки, с които отблъскваме богатствoто от себе си
Имате ли чувството, че когато става дума за пари, нещо във вас трепва и се свива и започвате да усещате нервно напрежение вътре в себе си? Усещате ли се като да повтаряте на себе си – Парите никога не стигат, Парите се изкарват с много труд, Парите не растат по дърветата, Бели пари за черни дни, Скътай някой лев настрана, Не харчи за щяло и не щяло, бъди осъзнат, Работи усърдно, за да получаваш добра и стабилна заплата, Богатите хора са мошеници и престъпници, Беден, но честен човек, Парите се изкарват трудно ,Трябва да работиш много, за да постигнеш резултати.
Здравейте вие сте с Практически уроци в делнични вторници и днешната тема е посветена на основата, която ни е нужна, за да привлечем изобилие в живота си.
В нашето общество, особено българското, има установени стереотипи относно парите, които са продукт на сложна смесица от историческо развитие, народопсихология, патриархалност, динамичен преход и препускаща модерност през последните 5-6 години. В българските вярвания бедният човек винаги е добродетелен и честен, а богатият – зъл и подъл. В резултат на това ние живеем с подсъзнателно формирани убеждения за парите и богатството, които всъщност ни правят бедни, изоставащи, ограничени и зависими. Забелязали ли сте обаче, че същият този добродетелен човек, често е мамен, огорчаван и болен, жертва на обстоятелствата и живота си?
Тази действителност определя рамките, в които са израснали поколения жени. Моята баба е в състояние да направи от 1 лев – 10 лева. Това е истински богатство, когато имаш само един лев. Тъжното обаче е, че никога не й е хрумвало да поиска да има 10 лева, които да направи 100 лева. Защо ли? Защото би било проява на алчност, която другите ще осъдят и нейното семейство не са „такива“ хора. Отново убеждение, формирано от десетилетия рамкирана в съзнанието на хората бедност.
И ето в това е тайната на днешния делничен вторник – моля ви, в бедността няма никаква добродетел и духовност. Бедността е извор на всички нещастия, болести, ограничения, подчиненост и манипулируемост. Бедността е причина за войните в най-новата история на света. Никоя обществена форма – църква, държава, дори малката селска общност не желае да вижда усмихнати, доволни, задоволени и богати жени, защото това би означавало загуба на контрол.
Ние обаче живеем твърде кратко на земята, за да можем да си позволим лукса да се отдадем на това. Или можем, но няма човек, който в края на живота си да е доволен от това, че е живял в лишения. Всяка жена е доволна да си спомня удоволствията в живота си. И имането на пари е именно това – удоволствие от живота, енергия за живот.
Парите не са нищо от това, с което сме свикнали да ги асоциираме. Парите не са хартийки, нито натрупана купчина, нито скъпи вещи, не са коли и къщи, не са валута, парите на практика дори не съществуват в 21 век, те са виртуални.
Парите са стойност, те имат значение и стойност каквато ние сме в състояние да им предадем. Парите са свобода за живеене на живот, който искаме, те са възможности.
Не става въпрос за парите, а за начина по който мислим за тях. Тук ще засегнем основните мисловни рамки и нагласи, с които пречим за постигане на нашето финансово благосъстояние и какво да направим, за да им противодействаме.
- Убеждението, че някой друг ще се погрижи за нас – независимо какво си представяте – държавата, родителите, съпругът или бъдещия съпруг ще платят сметките, ще осигурят старините ни, ще ни дадат сигурност – всъщност това е убеждението ни, че не сме достатъчно добри, за да се справим. Отново се появява „Не съм достатъчно“ – умна, способна, добра, оправна. В резултат на това седим и чакаме някой друг да ни спаси. По този начин избягваме цялата отговорност за постъпките и решенията си, но и същевременно оставаме в плен на ограниченията си, на страховете си и в клетка на собствените си невъзможности.
- Не се справям достатъчно добре с пари, това е сложно за мен – изключително вкоренено убеждение, особено сред жените. Аз не бях достатъчно добра по математика, цифрите не са ми силната страна. Всъщност с това убеждение сама залагате неуспех пред себе си, защото психиката на човек работи именно по този начин – мисълта поражда емоция, която се запомня като усещане и когато това усещане е неприятно, на практика действията, които тези вярвания провокират, се превръщат в бездействия. Действията ни създават резултати и по този начин стигаме именно до това – няма резултати. Ние избягваме да предприемем нужните действия.
Какво да направим? Вместо това блокиращо уравнение по-добре е да започнем с нещо много просто: да погледнем наличността си по сметка всеки ден за 2-3 минути и да сме благодарни за наличното. След това запишете поне 3 неща в живота си, за които сте благодарни и които ви карат да се чувствате проспериращи и имащи достатъчно. Целта на това упражнение е да тренирате мозъка си да възприеме, че гледайки сметката си сте доволни и изпитвате хубави усещания. А те, както казах и по-горе, провокират действия.
- Хората с пари са алчни – когато съдим някого, или когато имаме мислене за бедност, подсъзнанието ни автоматично запаметява това усещане и ни отдалечава от възможностите за постигане на богатство. Така сами се саботираме. Какво да направим? Променете гледната си точка. Погледнете на парите като размяна на стойности, като даване на стойност и получаване на стойност срещу това. Просто за вас, това, което е скъпо има по-голяма стойност. Ако ви е твърде скъпо, това означава не че светът е несправедлив и животът е скъп, а че за вас това нещо няма тази стойност
- Не съм достатъчно умна, оправна, нямам подходящите родители, не съм получила правилното образование, и т.н. Зад това убеждение стои всъщност нашата неспособност да се ценим. Само че ако вие не се цените достатъчно, никой друг няма да ви оцени и така стойността на услугата, която продавате остава маргинална. Какво да направим? Всеки ден пишете по 3 неща които цените и харесвате в себе си или 3 начина, по които сте добавили стойност за някого този ден. По този начин ние тренираме мозъка си да забелязва през деня възможности, които да ни водят към богатство.
А вие какви ограничаващи убеждения имате за парите? Споделете едно от тях, което ви е задъражало досега да постигнете просперитет в живота си.
Ако харесвате днешната тема, споделете я с някой, който е важен за вас и считате, че ще му е полезна.
Продължавайте напред всеки ден и се борете за мечтите си, защото дължите на себе си най-доброто от себе си!
Аз съм Анета Савова и ще се видим следващия вторник в Практически уроци в делнични вторници.