Че кой обича? Никой не е пристрастен към това да се усеща ограничен, в тесни рамки и принуден. Немалка част от финансовите съвети, които циркулират в пространството ще ви накарат да се чувствате точно така. Защото докато математически не е възможно дълго да съществувате ако паричният поток, който влиза е по-малък от този, който излиза, усещането за ограниченост и свиване, определено причинява страдание. И парите мразят това.
Забелязали ли сте колко насърчителни са рекламните паузи към това да харчите парите си във всички насоки – покупки на най-новите модели телефони, телевизори, най-изгодният кредит, най-изключителният прах за пране, страхотен кашкавал и най-сочните меса. За странните в 21 век реклами на шунков кренвирш, бульони и маргарин с вкус на масло нищо няма да кажа….Същевременно информационните емисии и медиите всячески ще ви убедят, че вие НЕ живеете добре – заплащането, което получавате е ниско, бедността е повсеместна, нещастието на всеки ъгъл, болестта е почти задължителна. Трудно е да не се почувствате виновна за живота, който водите. Или измъчена от него. Или и двете едновременно.
При всичко това, ние получаваме доста противоречив сигнал – „пести-харчи“. Объркващо нали? Какво да правим?
В днешния урок по богатство ще ви запозная с едно много просто правило, което с малко упражнения ще се превърне във втората ви кожа. С него ще изтръгнете чувството за вина, когато купувате и ще можете да прецените дали въобще си струва покупката.
ВНИМАНИЕ!!! Това правило ви предоставя и един бонус – ще можете да направите това ПРЕДИ да похарчите парите си.
Звучи идеално, нали? Ето го и него:
Спестявайте от всичко, което се нарича консуматорство и харчете за неща, които могат да се нарекат инвестиция.
Звучи ли ви сложно? Никак не е. Ето няколко примера:
- Спестете си поредната покупка дори да е в Sale и намалена с 50%.
- Спестете си потребителски кредит за телевизор, бърз кредит за телефон или разсрoчено плащане „без лихва“ на най-новия модел кухненски робот
- Спестете си лесното и бързо плащане с кредитна карта на каквото и да е
- Инвестирайте в знания и развитие, което ще ви даде перспектива и възможности в бъдеще
- Инвестирайте в дейности и активи, които ще ви носят доход без да се налага да работите за него – това са наеми и авторски права например
- Инвестирайте в емоции и преживявания, които ще ви накарат да се чувствате пълноценна, осъществена и вдъхновена, например пътувания, семинари, свободна вечер с любимия човек – тези дейности до една са инвестиция.
Когато открих това правило с мен се случиха няколко неща:
1. Спрях да гледам телевизия особено новинарските емисии и сутрешни блокове
2. Спрях да пазарувам безразборно и определено изчаквам с решението си за изкусителните обувки в цвят „малина“ (Между другото прекрасно е да имаш женска аудитория, която ще ме разбере какво имам предвид с цвят „малина“:) )
3. Спрях да се впечатлявам от „несправедливостта в света“
4. Почувствах се близка с портфейла си и започнах да оценявам съдържанието в него във всеки момент, дори когато ми изглежда недостатъчно
5. Започнах да оценявам много повече моментите, които за мен са инвестиция в здравето и развитието ми, както и онези, които ме карат да изпитвам само позитивни и високи вибрации.
Е, дами, харчите, спестявате или инвестирате? Как балансирате тези три направления на движение на парите си? Ще се радвам да споделите как се чувствате, знаейки тази една тайна, която облекчава дилемата „харчи-спестявай“ и цялата емоционална драма около нея.
Помогнете на близка до вас жена да си спести неудовлетворението от вечно изтичащите пари и неприятното чувство за вина като споделите тази статия и знанието, което вече имате, с нея.
Ако тази статия ви е харесала и искате още вдъхновения от Академия за успешни жени, които споделям единствено по и-мейл, заповядайте на сайта на Академията www.impactsolutions.bg и се запишете за електронния нюзлетър.
До нови срещи с Уроци по богатство!