Трябва да призная, понякога изпитвам известна носталгия към предишния ми бекгарунд във финансовите среди. Както нерядко казвам “Бивши банкери няма”, защото ако веднъж си се докоснала до този свят, оставаш свързана с него посредством създадени приятелства и мрежа, която е завинаги. Моята поне е такава. Освен това умът ти функционира на честота оптималност, ефективни финансови решения, инвестиции и възвращаемост, които дали приложени към личните ни финанси или към бизнеса, те държат свързана със света на цифрите и икономиката – национална и световна.
Също така вярвам, че всеки човек и в частност всяка жена, трябва да има финансова грамотност, която надскача нивото просто на спестявания, ипотека, потребителски кредит и кредитна карта. Защо? Защото живеем в пазарни условия и неработеща осигурителна система. Нашето бъдеще като активни работещи жени, т.е. бъдещето на жените, които сега са около късните 30-40 години, няма да бъде като това на майките ни. В превод това означава, че не можеш да разчиташ някой да се “погрижи” за теб и бъдещето ти.
Затова как използваме парите си, как развиваме бизнесите си или кариерите си, в какво влагаме ресурси като време и средства, как подбираме рисковете, които са приемливи за нас, какви навици създаваме за себе си са актуални въпроси.
По част от тях си говорим с моята гостенка в подкаста Жените говорят днес – Виктория Христова, началник отдел “Управление на риска, мониторинг и отчетност” във Фонда на фондовете.
С Виктория се познаваме от около 12 години вече, но въпреки това се наложи да я ухажвам за участие в подкаста 🙂 В него тази седмица ще чуеш:
- Как България се оказва пионер в създаването на структура като Фонда на фондовете;
- Как се финансират бизнеси като моя – фирми с предимно нематериални активи (подсказка: рискът винаги е за сметка на собственика);
- Защо съществува митът за амбициозните жени и прилежащите епитети.